شرح خبر

ترجمان عصرگاهی 18 دی 1398


بورس :      ارزش بازار  :   12،897،443 میلیارد ریال

              ارزش معاملات : 20،150  میلیارد ریال


فرابورس :   ارزش بازار :  2،624،026  میلیارد ریال

              ارزش معاملات : 11،641 میلیارد ریال


            شاخصشاخص کل بورس : 353،807 -  5035  واحد منفی

               شاخص هم وزن : 108،173  -  1427  واحد منفی

               شاخص فرابورس  :   4،559    71  واحد منفی


گروههای دارای بیشترین صف خرید : گروه بانک ها و موسسات اعتباری ،  گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی ، سرمایه گذاریها ، گروه فلزات اساسی ، گروه خودرو و ساخت قطعات ، گروه ماشین آلات و دستگاههای برقی  می باشند  .


گروههای دارای بیشترین صف فروش   : گروه ماشین آلات و دستگاههای برقی ، گروه رایانه و فعالیت های وایسته به آن ، گروه انبوه سازی املاک و مستغلات ، گروه بیمه و صندوق بازنشستگی ، گروه واسطه گری های مالی و پولی ، گروه حمل و نقل انبارداری و ارتباطات ، سایر واسطه گری های مالی ، گروه سرمایه گذاریها ، گروه سیمان آهک و گچ ، گروه مواد و محصولات آشامیدنی به جز قند و شکر ، گروه مواد و محصولات دارویی ، گروه محصولات شیمیایی ، گروه خودرو و ساخت قطعات و........ می باشد.


بیشترین ورود پول حقیقی در گروههای :  گروه انبوه سازی املاک و مستغلات ، گروه محصولات شیمیایی ، گروه خودرو و ساخت قطعات ، گروه فلزات اساسی  و گروه ماشین آلات و تجهیزات می باشند.


بیشترین ورود پول حقیقی در سهام : آرمان ، غچین ، خپویش ، ثغرب ، وآذر ، ولساپا ، وزمین ، وساپا ، سرود ، شتولی ، شدوص ، خمهر ، خکار ، تپکو ، تکمبا ، فاهواز ، فلوله ، مادیرا  می باشند .


بیشترین ورود پول حقوقی در گروههای : گروه محصولات شیمیایی ، گروه عرضه برق گاز بخار و آب گرم ، گروه سرمایه گذاریها  ، گروه بانک ها و موسسات اعتباری ، گروه مواد و محصولات دارویی ، گروه فلزات اساسی ، گروه استخراج کانه های فلزی ، گروه فرآورده های نفتی کک و سوخت هسته ای ، گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر و ..............  می باشند.


نمادهایی که طی سه روز گذشته افزایش حجم قابل توجهی داشته اند :  خفولا و وبهمن  می باشند .


نمادهایی که طی سه روز گذشته افزایش قیمت داشته اند :  آرمان ، وبیمه ، کابگن ، سپرمی ، سایرا ، سدشت ، شکبیر ، زنجان ، قجام ، بتک ، بایکا ، فخاس می باشند .


تازه های کدال :

ـ درخواست پذیرش سهام شرکت " صنعتی مینو (غصینو)"  در فرابورس ایران

ـ " غنوش " برنامه ریزی برای افزایش سرمایه و توسعه شرکت برای سال آینده دارد .  

روند ارزش معاملات بورس از تاریخ 01/07/1398 تا تاریخ  18/10/1398

 

خبرها

ـ  نرخ دلار صرافی ملی 13،380 تومان می باشد . (تغییری نداشته است. )

ـ هشت نکته مهم از انتقام سخت وقتی ما خواب بودیم :

1ـ یکی از بزرگترین خاکسپاری های تاریخ بشر سرانجام در شهر کرمان به پایان رسید . در اینترنت که جستجو کنید خواهید دید که بزرگترین تشییع در تاریخ دنیا متعلق به امام خمینی بوده است با حدود 10 میلیون شرکت کننده ، با این حساب سپهبد سلیمانی هم در رده های بالایی این لیست خواهد بود .

2ـ همزمان با خاکسپاری پیکر شهید سلیمانی ، چندین موشک توسط ایران مستقیما به یکی از پایگاههای آمریکا در منطقه شلیک شد . حدود 10 موشک به این پایگاه برخورد مستقیم کرده است . خیلی ها افسانه بافی کرده بودند که آمریکا آنقدر قوی است که موشک های ایران را روی هوا خواهد زد ! ولی دیدیم که چه شد حتی یک موشک هم ردگیری نشد !

3ـ پایگاه مورد هدف بسیار هوشمندانه انتخاب شده بود . وزیر امور خارجه ایران هم بلافاصله پیام داد که قضیه روشن شود : این پایگاه همان پایگاهی بود که حمله تروریستی علیه شهیدسلیمانی از آنجا هدایت شده بود پس از نظر قانون بین الملل این اقدام کاملا موجه است .

4ـ یک نکته هوشمندانه دیگر این بود که این پایگاه یکی از بزرگترین پایگاه های آمریکا در منطقه بود . یعنی یک پایگاه کوچک یا یک هدف ناچیز نبود . دست گذاشته ایم روی دانه درشت که حساب کار دستشان بیاید . وقتی بزرگترین پایگاه را نمی توانند محافظت کنند ، پایگاههای کوچکتر جای خود دارد .

5ـ به نظر می رسد این پایگاه همان جایی است که روز قبلش رئیس جمهور آمریکا گفته بود میلیاردها دلار برایش هزینه کرده اند و به همین دلیل آن را ترک نخواهند کرد ! گفته بود یا پولش را بدهید یا نمی رویم ! خوب حالا دیگر چه چیزی مانده که بخواهند پولش را پس بگیرند !؟

6 _ یک نکته دیگر( که البته هنوز تایید نشده است ) این هست که ایران یک ساعت قبل از شلیک موشک ها به عراقی ها اطلاع داده بوده است تا بتوانند نیروهای خودشان را از آنجا دور کنند. طبیعتا آمریکایی ها هم متوجه شده اند که خبری هست و توانسته اند تا حدامکان در پناهگاه باشند . به همین ترتیب شاید تلفات آمریکایی کم باشد . البته این اقدام ایران می تواند عمدا صورت گرفته باشد تا تلفات زیاد آمریکایی بهانه ای برای حمله از طرف آمریکا نباشد . اگر این طور باشد باید هوش ایرانی ها را ستود که هم سیلی محکم زده و هم میلیاردها دلار خسارت وارد کرده اند ، هم طوری برنامه ریزی کرده اند که استفاده تبلیغاتی دشمن به حداقل برسد .

7 ـ شاید یکی از ظریفترین نکات حمله این باشد که موشک ها فقط از یک منطقه پرتاپ نشده اند ! دلیلش چیست ؟ دلیلش می تواند این باشد که آمریکا براید جواب نتواند بگوید که موشک ها مثلا از فلان نقطه پرتاپ شده پس ما همان نقطه را میزنیم ! نه . مجبور است چندین نقطه را بزند و خودش می داند که این کار یعنی بالا گرفتن ماجرا و دادن تلفات سنگین . همین می تواند یک عامل بازدارنده و حساب شده باشد . توئیت رییس جمهور آمریکا هم ظاهرا این نظریه را تایید می کند .

8 ـ نکات بالا نشان دهنده دقت و ظرافت فوق العاده ایران در مصداق " انتقام سخت " است . این اقدام آن قدر حساب شده بوده که ترامپ سخنرانی امشب خود را لغو کرد و به زمانی بعد موکول کرد . یعنی طوری گیر کرده اند که نمی دانند دقیقا چه باید بکنند ! با توجه به اینکه رهبر ایران امروز سخنرانی خواهد داشت ، همه نگاهها به ایشان است . (دکترعلیرضا بازارگان ؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران )

 

 

 

 

                      


تعداد بازدید ها:57

printrating
  نظرات

شرکت بورس کالای ایران سازمان بورس اوراق بهادار شرکت بورس شرکت کانون کارگزاران پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران شركت مديريت فناوري بورس تهران بورس کالای لندن کدال شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه شرکت فرابورس ایران

تمامی خدمات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوط هستند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است

شرکت بورس کالای ایران سازمان بورس اوراق بهادار شرکت بورس شرکت کانون کارگزاران پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران شركت مديريت فناوري بورس تهران بورس کالای لندن کدال شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه شرکت فرابورس ایران


.کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کارگزاری ایران سهم میباشد