شرح خبر

ترجمان عصرگاهی 19 بهمن 1398


بورس :      ارزش بازار  16،466،278  میلیارد ریال

              ارزش معاملات : 48،193  میلیارد ریال


فرابورس :   ارزش بازار : 3،327،585 میلیارد ریال

         ارزش معاملات : 27،203  میلیارد ریال


        شاخصشاخص کل بورس : 452،842 -  6948  واحد مثبت

        شاخص هم وزن : 147،116 -  545  واحد مثبت  (نشان دهنده این است که ، تعداد سهام مثبت در بازار بیشتر از تعداد سهام منفی در بازار می باشد . )

           شاخص فرابورس  :   5،747   92  واحد مثبت


بیشترین صف خرید در گروههای   : گروه فرآورده های نفتی کک و سوخت هسته ای ،  گروه انبوه سازی املاک و مستغلات ، گروه سایر محصولات کانی غیر فلزی ، گروه محصولات شیمیایی ، گروه فلزات اساسی ، گروه سرمایه گذاریها ، گروه بانک ها و موسسات اعتباری ، گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط ، گروه واسطه گری های مالی و پولی ، گروه سیمان آهک و گچ ، گروه ماشین آلات و دستگاهها برقی ، گروه ماشین آلات و تجهیزات  ، گروه عرضه برق گاز بخار و آب گرم ، گروه لاستیک و پلاستیک ، گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن می باشند.


صف فروش در گروههای :  گروه  انبوه سازی املاک و مستغلات ، گروه رایانه و فعالیت های وابسته به آن ، گروه بیمه و صندوق بازنشستگی ، گروه سرمایه گذاریها ، گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر ، گروه قند و شکر ، گروه خودرو و ساخت قطعات ، گروه ماشین آلات و تجهیزات  می باشند.


بیشترین ورود پول حقیقی در نماد های  : شتران ، شبندر ، شرانل ، شاوان ، ساروم ، ستران ، پترول ، تاپیکو ، پارسان ، ممسنی ، شپدیس ، جم ، فارس ، پاکشو ، بجهرم ، بمپنا ، وغدیر ، وصندوق ، وبانک ، وامید ، فولاد ، فجر ، کگل ، کگهر ، وسین  می باشند.


بیشترین ورود پول حقوقی در نمادهای : ولانا ، وسینا ، فلات ، کپشیر ، شغدیر ، شگامرون ، دارو ، تیپیکو ، کاسپین ، خودکفا ، غبهنوش ، وبشهر ، غشصفا ، غمهرا ، وهور ، خبهمن ، کاوه ، فماک ، فمراد ، پتایر ، تاصیکو ، کنور  می باشند .

تازه های کدال :

" فاذر " قرارداد جدید طراحی و تامین و ساخت و نصب چهاردستگاه بویلر، دو دستگاه شرکت ملی صنایع مس ایران ، و دو دستگاه شرکت پتروشیمی سلمان فارس به مبلغ 180 میلیارد تومان   

" ورنا " شناسایی 40 میلیارد تومان سود ، فروش 170 میلیون برگه سهام شرکت سایپا به قیمت خالص 3527 ریال و بهای تمام شده 1174 ریال

" بترانس "  توضیحات در بخشی از سوالات کنفرانس در مورد افزایش سرمایه از محل تجدید ، در این راستا شرکت ایران ترانسفو نیز مشمول این فرصت قانونی بوده و مسلما در صورت وجود دستور کار برای این امر و در صورت اخذ مصوبات لازم ، نتیجه را به اطلاع عموم سهامداران محترم خواهد رسانید .

" رنیک " شرکت در مناقصه ، اجرای محوطه سازی و تاسیسات زیربنایی اراضی استحصالی ضلع شرقی بندرانزلی


روند ارزش معاملات بورس از تاریخ 1398/07/01 تا تاریخ  1398/11/19


 

خبرها

ـ  نرخ دلار صرافی ملی13500 تومان می باشد . (50 تومان افزایش داشته است . )

ـ در صورتیکه سفارش گذاری برای خرید و فروش به صورت غیرمتعارف انجام شود ، فرابورس از این پس کد معاملاتی شخص را مسدود خواهد کرد .

ـ ارزش سهام شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس ایران طی هفته گذشته با جهش 2.9 درصد مثبت به 442.2 هزار میلیارد تومان رسید . این ارزش معادل 22.7 درصد ارزش بورس ایران می باشد که نسبت به هفته گذشته اندکی کاهش داشته و نشانه نگرانی بازار از اثرات ویروس کرونا بر روی قیمت و فروش کامودیتی ها است .  

ـ به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، شاپور محمدی در پاسخ به اینکه چه اتفاقی افتاده که شاخص بورس با وجود رکود اقتصاد اعلام رشد سال جاری 0.6 درصدی از سوی وزیر اقتصاد مرتبا رکورد می شکند به فارس اعلام کرد : رشد شاخص دلایل متعددی از جمله افزایش سرمایه شرکت ها از تجدید ارزیابی و رشد سودآوری دارد . از طرف دیگر ، افراد حقیقی به بورس آمده اند و در هفته های اول با نگاه کوتاه مدت ، فروشنده سهام بودند اما بعدا خریدار شدند و این یعنی اینکه به سودآوری شرکت ها در بلند مدت توجه می کنند . روز اول طبیعی است که شاخص افت کند و فعالان حقیقی دچار هیجان شوند . در آن روز همه آمدند و فروشنده شدند اما تلاش بر این بود نهادهای سرمایه گذاری و شرکت های بزرگ حقوقی در کنار سهامداران قرار بگیرند و اگر آنها فروشنده بودند ، حقوقی ها خریدار شوند . با سودآوری شرکت ها اطمینان به سرمایه گذاری در بازار شکل می گیرد و در همه بازارهای دنیا حضور سرمایه گذاران در بازار در  بلند مدت با سودآوری همراه است . یکی از مولفه های بازار سرمایه تنوع بخشی به ابزارهای معاملاتی است . در زمانی فقط سهام در بازار وجود داشت و خرید و فروش می شد اما در شرایط فعلی علاوه بر سهام ، اوراق بدهی هم وجود دارد . قبلا فقط آپشن خرید بود ، الان هم آپشن خرید و هم آپشن فروش و هم معاملات آتی سهام است . در حالی که قبلا برخی از این ابزارها نبود .

در حوزه نفدینگی و حمایت کارگزاری نیز توفیقات مناسبی کسب شده و رشد شرکت های بورسی صورت گرفته و اگر مردم بدانند شرکت های بورسی هر سال رشد می کنند ، چرا باید سهام خود را بفروشند ؟ هم شرکت سود نقدی به سهام می دهد و هم قیمت خود سهام تقویت می شود . می توان با معافیت و تشویق مالیاتی ، شرکت های بورسی را مورد حمایت قرار داد . از طرفی سازمان بورس از حضور مردم در بورس حمایت و استقبال می کند ، به گونه ای که سال گذشته یک درصد هزینه نقل و انتقال سهام پرداخت می شد ، اما در سال جاری نیم درصد شده است . یعنی با همه این اقدامات سعی می شود بورس متنوع شده و برای مردم جذاب باشد .

 

 

 

 

 

                      


تعداد بازدید ها:61

printrating
  نظرات

شرکت بورس کالای ایران سازمان بورس اوراق بهادار شرکت بورس شرکت کانون کارگزاران پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران شركت مديريت فناوري بورس تهران بورس کالای لندن کدال شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه شرکت فرابورس ایران

تمامی خدمات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوط هستند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است

شرکت بورس کالای ایران سازمان بورس اوراق بهادار شرکت بورس شرکت کانون کارگزاران پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران شركت مديريت فناوري بورس تهران بورس کالای لندن کدال شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه شرکت فرابورس ایران


.کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به کارگزاری ایران سهم میباشد